http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/09/MG_0150-Copy.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2018/04/inaczej_2018.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/04/MG_3156.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/IMG_20170310_120356.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/Podkarpacki-Mityng-Pywacki-Olimpia-d-Specjalnych-w-Kolbuszowej-2.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/Nasi-zawodnicy-na-meczu-Resovii-1.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/IMG_0129-1.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/IMG_0014-1.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/DSCN5624-2.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/IMG_0334.jpg
http://soswprzem.pl/wp-content/uploads/2017/03/DSC09688.jpg

20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

20 listopada br. przypadła 27 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas głosowań na 79 posiedzeniu w 2014 r., ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z propozycją szczególnego uhonorowania wkładu Polski w uchwalenie Konwencji o prawach dziecka oraz ustanowienia 20 listopada Dniem Praw Dziecka wystąpił Rzecznik Praw Dziecka do Marszałka Sejmu RP w sierpniu 2014 r.  Inicjatywę tę podjęła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz poparła Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP.

Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji – najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. „Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej”.

W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały Rzecznik podkreślił, że chciałby, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka.  Rekomendując przyjęcie uchwały Marek Michalak powiedział, że intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać.

SOSW nr 1 w Przemyślu od 2014 r. jest organizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Co roku skupiamy się na wybranych punktach Konwencji i w sposób warsztatowy nauczania przez doświadczanie zapoznajemy naszych uczniów z ich prawami. W tym roku po części warsztatowej w SOSW Nr 1  przy ul. Dworskiego dodatkowo postanowiliśmy we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu zorganizować Konferencję z udziałem przedstawicieli instytucji i służb zajmujących się przestrzeganiem prawa rodzinnego i opieką nad dziećmi.

Tegorocznym tematem przewodnim było szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zostały zaprezentowane referaty: „Zaspakajanie podstawowych potrzeb dziecka” – dr Anna Frydlewicz – Urbanek psycholog PWSW Nr 1, „Wartości wśród młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim” mgr Ewa Świtek nauczycielka SOSW Nr1 „Piecza zastępcza” mgr Elżbieta Szczurowska MOPS, „Prawa dziecka w moim życiu” Zuzanna Szott uczennica I LO im J. Słowackiego w Przemyślu. Wśród słuchaczy byli uczniowie przemyskich szkół ponad gimnazjalnych, którzy wzięli czynny udział w dyskusji. Mieli możliwość skonsultowania swoich wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa między innymi z pracownikami MOPSu, pedagogami, psychologiem oraz funkcjonariuszem policji komisarzem Mirosławem Dyjakiem.

Konferencję otworzyła Dyrektor SOSW Nr 1 w Przemyślu Pani Dorota Wiech – Iwaneczko oraz Rektor PWSW Pan Paweł Trefler. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie Konwencji Praw Dziecka w kształtowaniu właściwych postaw społecznych i bezpieczeństwa najmłodszych. Całość prowadziła inicjatorka corocznych obchodów Magdalena Peron – Szott pedagog szkolny SOSW Nr 1 i wykadowca PWSW. Po zakończonej Konferencji goście, prelegenci i organizatorzy spotkali się przy wspólnym poczęstunku przygotowanym przez uczniów Szkoły Zawodowej przy SOSW Nr1

 

Magdalena Peron – Szott

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *